Filmography


TitleDirectorScreened / Festival selections / Reviews
ManivaldChintis LundgrenAnnecy official selection
Zagreb official Selection
Almost HeavenCarol SalterPremiere Berlin Film Festival
NachtschadeShady El-Hamus
DependantPhil Sheerin
DiagnosisEva Riley
The Last TimeChristine Hooper
JamieChristopher ManningAlternative Spirit Award (LGBTQ) short at Rhode Island Film Festival
MetaphysiquesSeemab GulC4 Random Acts
Polish Go HomeElena AndreichevaBest documentary Winner - Discover film festival London
De PedaalridderAri DeelderOfficial Selection - Rotterdam International Film Festival 2016
Open Air cinema - Rotterdam
A Syrian Love StorySean McAllisterBAFTA - Nomination - Best debut feature
European Film Award - Nomination - Best documentary
British Independent Film Award - Nomination- best documentary
Winner Grand Jury Award - Sheffield Doc fest
BBC1 Storyville
Film of the Week - The Guardian - Peter Bradshaw
Film of the Week - The Guardian - Mark Kermode
The DoorkeeperWeronika TofilskaFilm 4 - Fright Fest
BalconyToby Fell-HoldenWinner - The Iris prize 2016
Winner Crystal bear - Berlin Film festival 2016 - Nominated for Teddy Award.
Winner - Flickerfest 2016 - Best international short film
British Independent Film Award 2016 - Nomination - Best short film
Official selection - Leeds International Film Festival 2015
Official selection - London Film Festival 2015
Official selection - London Short Film Festival 2015
Sheffield GasGrace Harper-BrighouseSheffield Docfest
SickDavid WinstoneRTS Television award - Nomination
Group BNick RowlandStudent Academy Award - Nomination
RTS Television award Winner 2016
Official competition - Melbourne International Film Festival
Official competition - San Sebastian Film Festival
EdmondNina GantzBAFTA Winner - Best short animation
Sundance film festival - Winner - Jury Award for Short film (animation)
British Independent Film Award - Winner - Best short film
Winner - Best of British Animation Award - Encounters Festival 2015
Winner - Grand Prix - Stop Trix stop motion festival Slovenia 2015
Winner - Grand Jury Prize - Annecy International Animation Festival 2015
Winner - CANAL + Prize for creative aid - Annecy International Animation Festival 2015
Winner - Best Animated Short - Guanajuato International Film Festival
Winner - Best student film - Zlijnfest 2015
Official competition - Zagreb Animafest 2015
Official selection - Leeds International Film Festival 2015
Official competition - Palm Springs International Film Festival 2015
Official competition - Ottawa Film Festival 2015
ManOmaNSimon CartwrightBAFTA 2016 - Nomination - Best short animation
SXSW - Winner - Midnight shorts selection
British Independent Film Award 2016 - Nomination - Best short film
Official competition - Cinefondation - Festivale du Cannes 2015
Official selection - Edinburgh International Film Festival 2015
Official selection - Leeds International Film Festival 2015
Special Mention - Encounters Film Festival 2015
Official Selection - Telluride Film Festival 2015
Official Selection - BFI London Film Festival 2015
Official selection - Portland Film Festival 2015
Official selection- Melbourne International Film Festival 2015
Esta VidaLyttanya ShannonRTS Television awards - Nominated
Long listed for one world media award 2015
Official selection - Sheffield docfest 2015
Perfection is ForeverMara TrifuOfficial competition - Chicago Film Festival 2015
Official Selection - Sheffield docfest 2015
Nominated - Silver Eye Award 2015
SlapNick RowlandEE BAFTA Film Awards 2015 -Nominated - "Best Short Film"
Winner - "Best Short Film" Edinburgh International Film Festival 2014
Nominated - "Best British Short" British Independent Film Awards 2014
Official competition - AFI Fest 2014
Official competition - Palm Springs ShortsFest 2014
Official competition - Sleepwalker Film Festival 2014
Official competition - London Short Film Festival 2015
Official competition - Prague Short Film Festival 2015
Official competition - Cinequest Film Festival 2015
Science InnitCiara Kennedy
Monster HuntersBrigi SzaszfaiRTS Television award winner
Los Angeles Comedy festival 2015
SkinPhil SheerinOfficial competition - Raindance Film Festival 2015
Pawel The Polish MousePawel StecNightpiece international film festival - Official selection
Dubai International childrens film festival 2015 - Official selection
Shastalands Film Festival 2015 - Official competition
Cineglobe 2015 - Official competition
HomeShady El-Hamus
Fear and TremblingBenjamin Huguet
When Mountains and Animals Will SpeakMara TrifuOfficial competition - International Documentary Film Festival Cronograf 2015
Official selection - Astra Film Festival 2015
Euganean Hills Award - Euganea Film Festival 2015
Official selection - Documentarist Istanbul 2015
Official selection - Open City Doc festival, London 2015
The Last HandDavid WinstoneOfficial competition - Cameraimage 2014
Official competition - Sante Fe 2014
The Fly Who Loved MeRhiannon Evans
Escape Zero Bloody Cuts
Here We AreGrace Harper-Brighouse
Sugar FlowerDebanjan Nandy
SextersCynthia Colucci
Channel 5
Its a gameThordur Pallson
The OutfitEva Riley
The MonsterToby DixonBalkanima (Serbia)
Purbeck Shorts
BFI Future Film Festival
Animated Exeter
RiverRun (US)